Śledź nas na:



Homiletyka

Słowo Boże w przepowiadaniu apostołów:

Jezus powierzył Apostołom kontynuację głoszenia Słowa Zbawienia.

Przekazanie tej misji - Mt 28, „pusty grób", chrystofanie, nakaz misyjny - nauczajcie wszystkie narody.

słowo - zachowanie - czyny - instytucja = Dzieło zbawcze

Misję Apostołów kontynuują następcy - biskupi, spełniają ja też prezbiterzy i świeccy. Na podstawie powszechnego kapłaństwa znaczenie Apostołów: wynika z tego, iż byli bezpośrednio świadkami, którzy doświadczyli Słowa wiecznego. Jezus Chrystus nazywa siebie Świadkiem Wiernym (daje świadectwo o Bogu tym, którego jeszcze nie widzieli). Jego misja ma swoje źródło w objawieniu chwały Ojca. To doświadczenie Apostołów było doświadczeniem Boga. „Kto widzi mnie Filipie, widzi i Ojca" Apostołowie mieli wiedzę która była doświadczeniem Osobowego Słowa.

Apostoł (gr. apostolein) wysłany na zewnątrz. Aby być apostołem nie wystarczało znać naukę Jezusa i być świadkiem po zmartwychwstaniu. Trzeba było być z Jezusem od początku, być świadkiem zmartwychwstania, musi być wysłany do misji głoszenia.

Tożsamość misji J. Ch i Apostołów - „Jak Mnie posłał Ojciec, tak i ja Was posyłam" - utożsamienie w zakresie działania.

2 Kor 5,20 - w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego...

Misja Apostołów nie ogranicza się do głoszenia Ewangelii, jest ona przede wszystkim służbą Słowu, uczestnictwo w wydarzeniu Paschalnym. Również udzielanie sakramentów nie jest najważniejsze. Swoją misję spełniają jako wspólnota - Kolegium Apostolskie z Piotrem na czele.

Słowo głoszone przez Apostołów ma charakter - „ odkryć Słowo Boże w słowach ludzkich" zadanie kaznodziejskie.

1 Tes 2,13 „Przyjęliście Słowo Boże usłyszane od nas, przyjęliście je jako Słowo Boga. To słowo działa w was wierzących. Przyjęliście je nie jako Słowo ludzkie.

Apostoł ma świadomość, że głoszone przez niego Słowo jest Boże.

Słowo Boże - Słowo Ludzkie - ostateczną podstawę stanowi Misja i Urząd apostolski, najgłębsza treść to dawanie świadectwa.

Apostołowie opowiadają o tym, czego doświadczyli. Opowiadają naukę i wskazują na jej konsekwencje. Siła tego oddziaływania tego świadectwa zależy od tego, jak je przeżywa głosiciel.

Apostołowie a Depozyt wiary

Apostołowie otrzymali depozyt wiary w postaci żywej obecności Jezusa wśród niech. Ważna jest tu rola Ducha Św., który umożliwił przyjęcie tego depozytu.

Poznanie zakorzenione w głębi osobowości - poznanie w sensie biblijnym. Później pojęcia i sądy teologiczne. Później urzeczywistnienie depozytu wiary (sum pewnych tez, doktryn)

Musimy przekazywać depozyt wiary a jest nim J. Chr. obecny w Kościele.

Słowo Boże jako czynnik kościelnotwórczy:

W Jezusie dokonała się pełnia Objawienia. Nauczanie Apostołów to już swego rodzaju Tradycja. W Kościele dalej jest przekazywane Słowo Boże SW II w „Dei verbum" wyróżnia trzy elementy nauka, życie, kult, które składają się na przekazywanie obietnicy. Nauka - Osoba Pana Jezusa, życie, kult, urzeczywistnienie misterium paschalnego Pana Jezusa. Kościół przekazuje to czym sam jest i co wierzy. Co to znaczy, że to czym sam jest? Ojcowie kościoła poszli za przemyśleniami teologii, że Kościół jest prasakramentem, źródłowa postacią sakramentu. Słowo i sakrament występują w procesie urzeczywistniania się Kościoła. Kościół został stworzony przez Słowo. Co to znaczy? Kościół został powołany do istnienia przez Jezusa, który Jest Słowem wcielonym. Chrystus utworzył Kościół swoim Słowem (Słowo znalazło dopełnienie w tajemnicy paschalnej). Z łac. Ekklesia - zgromadzenie. Kościół jest rzeczywistością, która ma swoją genezę w Słowie, mówią o tym przypowieści, np. o Siewcy. Kościół rozwija się i trwa dzięki głoszeniu Słowa Bożego. Funkcja głoszenia Słowa Bożego jest istotna. Jeżeli fundamentem Kościoła jest wiara to ukazuje się fundamentalne znaczenie Słowa Bożego, wiara pochodzi ze słuchania Słowa Bożego. Kościół jako taki sam jest Słowem Kościół jest mistycznym Słowem Chrystusa. Jest to sens analogiczny a nie dosłowny. Kościół jest Słowem a więc objawia Chrystusa ludzkości, nie tylko przez to co naucza, ale przez to kim On jest (po przez świadectwo, konkretną postać Kościoła).

Kościół jako słowo Boże:

Kościół powołany jest do istnienia przez Słowo Boże. Kościół jest Słowem Bożym. Kościół nie tylko głosi Słowo, ale sam w sobie jest Słowem. Sobór Watykański II mówi, że Kościół jest znakiem podniesionym wśród narodów.

Co stanowi podstawę przepowiadania Kościoła?

Kościół w swej istocie jest Słowem Bożym, bo jest kontynuacją Słowa Wcielonego. W Konstytucji o objawieniu Bożym „Dei Verbum" w p.21 czytamy, że fundamentem przepowiadania Kościoła jest Pismo Święte. Nauczanie Kościoła ma się żywić i kierować Pismem Świętym. W nr 24 - Pisma Święte zawierają Słowa Boże. Są one natchnione. Niech studium Pisma będzie duszą teologii.

Podstawa przepowiadania Kościoła:

Pismo Święte uważamy za Słowo Boże ponieważ jest natchnione. „Zawiera Słowo Boże, a ponieważ jest natchnione to jest Słowem Bożym". Natchnione, czyli za autora mają Boga. Bóg do sporządzenia tych Pism posłużył się ludźmi.

W nr 11 „Dei Verbum" - autorzy ksiąg nie byli bezwolnymi narzędziami w ręku Boga. Każdy odcisnął na księdze swoje piętno. Oni są prawdziwymi autorami.

„Wszystko co twierdzą autorowie jest natchnione przez Ducha Świętego. Myśl autora mówi coś nieomylnie, gdy podświadomie bierze odpowiedzialność za treści, które pisze Bóg przez ludzi i na sposób ludzi przemawiał.

Zasady interpretacji Pisma Świętego:

Hermeneutyka - nauka o interpretowaniu tekstów literackich historycznie. Poprawne zrozumienie zamierzonych sensów. Zasady właściwej interpretacji Pisma Świętego.

Objawienie Boże dokonało się poprzez człowieka, które kierowało się, np. jego myśleniem. To nie jest manipulacja tematem, lecz podejście zgodne z naturą.

Mamy dwa rodzaje zasad hermeneutyki biblijnej:

  1. z. literackie, które są stosowane do interpretacji każdego dzieła literackiego:

    • uwzględnienie tekstu oryginalnego, krytycznie pewnego (nie tłumacz jest natchniony, ale tłumaczona księga!)

    • uwzględnienie kontekstu (bliższy, dalszy, kontekst psychologiczny)

    • zasada miejsc paralelnych

    • Sitz in Lebem - w jakich okolicznościach księga została napisana, jaki był kontekst jej napisania

    • zasada rodzajów literackich!-najważniejsza!

  2. z. teologiczne, służą wyjaśnieniu Biblii jako księgi natchnionej:

    • treść i jedność całej Biblii (ST jest zapowiedzią NT, a NT wypełnia się w ST)

    • analogia wiary (interpretacja tekstu nie może być sprzeczna z całym depozytem wiary)

    • Biblia została napisana dla naszego zbawienia! (Biblia ma charakter religijny, nie chodzi o przekazanie prawd naukowych)

 

 



Zobacz także