Śledź nas na:



Charakterystyka New Age

New Age i panteizm

Istnieje niezliczona ilość wypowiedzi bezpośrednich lub pośrednich o panteizmie zarówno w publikacjach New Age, jak i w oświadczeniach jego przywódców. Oto kilka przykładów:

Shirley Mac Laine, zwracając się do uczestników jednego ze swych seminariów: „Pamiętajcie, że jesteście boga­mi, i postępujcie stosownie do tego".

Werner Erhard: „Wy jesteście bogami w swoim wszechświecie".

David Spangler. „Istotą, która pomaga człowiekowi w osiągnięciu tego celu, by stać się bogiem, jest Lucyfer, anioł ewolucji człowieka".

Maharishi Mahesh Yogi. „Pozostańcie w pokoju i wiedzcie, że jesteście bogami".

Beniamin Creme, oddając głos zapowiedzianemu wielkiemu prorokowi, nazywanemu „Maitreyą-Chrystusem": „Człowiek jest bogiem w trakcie ujawniania się...11

Panteizm wyznaniem wiary New Age:

Pierwszym i najbardziej fundamentalnym przekonaniem ruchu New Age jest wiara w świadomość kosmiczną... Ma ona przekraczać świadomość indywidualną tak dalece, iż świadomość jednostki ludzkiej, każdej z osobna, nie jest niczym innym, niż mniej lub bardziej przypadkowym odpryskiem świadomości kosmicznej. Ze wzajemnego przenikania się świadomości indywidualnej i kosmicznej całkiem naturalnie wynika przekonanie, że wszystko, co istnieje, jest świadomością i że nie istnieje nic

innego (...).

Drugą z kolei zasadą jest holistyczna (globalna) wizja rzeczywistości świata, według której Człowiek, Natura i Kosmos stanowią jedno (...).

Człowiek na tyle zrozumie i doświadczy siebie, jako cząstkę świadomości kosmicznej, na ile zdobędzie wewnętrzną świadomość swojej boskości. Wobec tego, że Bóg i świat, Bóg i człowiek mają to samo pochodzenie, człowiek już nie musi szukać Boga poza światem i tym bardziej jest w stanie odkryć w samym sobie boski pierwiastek. Człowiek może upewnić się o swym prawdziwie boskim charakterze - co zakłada nieosobowy obraz Boga, jako neutralnej siły - gdy się wzniesie ponad własne ja i włączy się w świadomość kosmiczną. Aby zachęcić do wkroczenia na tę drogę, New Age ofiarowuje niezwykłe bogaty wachlarz ezoterycznych wtajemniczeń i okultystycznych w znacznej części praktyk.12

Panteistyczne credo New Age:

Bóg: nieosobowa energia przenikająca wszystko.

Duch Święty: energia, którą można się posługiwać w sposób kreatywny lub psychiczny.

Jezus Chrystus: jeden z mistrzów New Agę, żywy przykład, czym może stać się jednostka, gdy dozna iluminacji i zda sobie sprawę, że jest Bogiem.

Człowiek: jest w swej istocie dobry i boski; posiada w sobie wszystko, czego mu potrzeba w doczesności i w wieczności.

Zbawienie: rozwój mocy psychicznych i wyższych stanów świa­domości; dochodzi się do tego przez poznanie samego siebie i takie wykorzystanie technik New Agę, by w rezultacie uświadomić sobie własną boskość.

Grzech: Niezdawanie sobie sprawy z własnej boskości.13

New Age i reinkarnacja:

Karma

Jest to „stan konta". Karma zestawia zyski i straty jednego życia, aby przekazać je życiu drugiemu. Gdy karma zanika, jednostka nie podlega dalszym wcieleniom!

Życia poprzednie

Bardzo wielu wyznawców New Age wierzy w reinkarnacje. Jest to pogląd, że gdy nasze ciało umiera, wtedy duszę naszą przeni­ka pragnienie dalszego doskonalenia się. Zaraz po każdej śmierci zestawia ona bilans zysków i strat i decyduje o miejscu, gdzie chce dokonać ewolucji: wybiera sobie rodziców, rodzaj życia, kraj, by z lepszym powodzeniem zrealizować plan, który sobie zamierzyła.

Celem życia jest uwolnienie się z cyklu reinkarnacji, aby dojść do swojej pełni i już nie podlegać dalszym wcieleniom.

New Age i system trójdzielny:

Liczne wzmianki o aurze lub ciele astralnym, o świecie astralnym, o podróżach astralnych, które się spotyka w lite­raturze New Age, niedwuznacznie wskazują, iż przyjął on system trójdzielny.

New Age i spirytyzm:

Nie stanowiące żadnego problemu zwracanie się do „is­tot", którymi mogą być jedynie duchy ciemności, dokonywane za pośrednictwem mediów, jest bez wątpienia stroną najbardziej szokującą (i niepokojącą) ruchu New Age. Tym praktykom Amerykanie nadali nazwę „channeling". Jest to czarnoksięstwo w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz wyznawcy New Age zdają się uważać, że są to sprawy całkiem normalne. Byli przecież na tyle przewidujący, iż zmienili nazewnictwo: „istoty" - zamiast demonów, „channel" - zamiast medium.

Przywoływaniem potęg piekielnych trudniło się niegdyś

bardzo niewielu i dokonywano tego w nielicznych gronach. Obecnie, dzięki New Age, te rzeczy są przedstawiane w TV milionom widzów.

Czarnoksiestwo stało się czymś pospolitym, zbanalizowanym.

New Age i psychologia:

New Age częstokroć prezentuje siebie jako wcielenie psychologii stosowanej. To samookreślenie potwierdzają zresztą nazwy różnych stowa­rzyszeń należących do ruchu: „Psychologia humanisty­czna", „Psychologia transpersonalna", „Nowa myśl",, „Ruch potencjału ludzkiego"...

Psychologię pojmuje się tu w perspektywie ewolucyj­nej, zgodnie z teorią ewolucji, która wyobraża sobie ciągły, nieprzerwany postęp od prochu ziemi na początku aż do człowieka współczesnego.



Zobacz także