Śledź nas na:



Charakterystyka New Age

Psychotechniki w New Age:

Marilyn Fergusson wymienia ich dziewiętnaście. Oto niektóre z nich:

  1. Uniezależnienie się od zmysłów i przeciążenie zmysłów; is­totna zmiana odbieranej informacji powoduje w rezultacie zmianę stanu świadomości.

  2. Sterowanie nieświadomymi funkcjami organizmu.

  3. Samorodny trening, powstały w: Europie, praktykowany od ponad pięćdziesięciu lat, polegający na systematycznej autosu­gestii.

  4. Hipnoza i autohipnoza.

  5. Różne systemy medytacji: zeń, buddyzm tybetański, medyta­cja transcendentalna, chrześcijańska, kabalistyczna, kundalini, radżajoga, joga tantryczna itp. Psychosynteza, system, który łączy żywe wyobrażenia z pewnym rodzajem medytacji.

  6. Historyczny sufizm i tańce derwiszów. Różne techniki sza­mańskie i magiczne, wymagające skoncentrowania uwagi.

  7. Teozofia, systemy nawiązujące do Gurdijewa, synteza wielu tradycji mistycznych i metod zmieniania świadomości.

  8. Współczesne psychoterapie, jak np. logoterapia Victora Frankla, polegająca na poszukiwaniu znaczeń, stosowaniu „in­tencji paradoksalnej" i bezpośredniej konfrontacji ze źródłem lęku. Terapia nawiązująca do przeżyć i cierpień doznanych we wczesnym dzieciństwie.,, Terapia postaci'', umożliwiająca łagod­ne wniknięcie w struktury poznawcze dla zmiany paradygmatów.

  9. Rozliczne ćwiczenia i metody wzmacniania organizmu: hat-hajoga, Tai Chi Ch'nam, aikido, karate, jogging, taniec, bio­energia, leczenie ruchem, metody Reicha, Rolfa, Feldenkreisa, Aleksandra, Batesa (wzmacniająca wzrok).

  10. Daleko idące eksperymenty, mające na celu spowodowanie przemian indywidualnych i grupowych, prowadzone w Instytu­cie Esalen, w Big Sur, w Kalifornii, w grupach trenujących wrażliwość, w grupach spotkaniowych, w nieformalnych grupach przyjaznej obecności."14

Dynamika grupy:

Metoda:

Jest to mocne doświadczenie grupowe: uczestnicy przebywają z sobą przez cztery do pięciu dni i w tym czasie mają wypowie­dzieć to, co odczuwają w sobie samych i w relacjach z innymi, lecz zawsze z zachowaniem zasady: „tu i teraz".

Reguła pierwsza: żadnych wytycznych:

Grupa żyje „tu i teraz". To wszystko, co przenika do grupy z zewnątrz, wszystko, co było przedtem i co jest przewidywane na przyszłość, powinno być odrzucone jako czynnik sterujący efemerycznym życiem grupy. Nie ma więc nawiązywania do zwyczajów nabytych, posiadanej wiedzy, kompetencji, doświadczenia, ani do jakiegokolwiek autorytetu, bez pogwałcenia reguły. Nie można powoływać się na żadną postać historyczną, na nikogo z obszaru filozo­fii lub religii, na żadną ideę ogólną; nie wolno wydawać żadnych sądów wartościujących (co jest prawdziwe lub fałszywe, dobre lub złe, piękne lub brzydkie), gdyż to byłoby wprowadzaniem do grupy czegoś z zewnątrz.

Reguła druga: samorzutne wyznanie i samokrytyka:

Należy kierować się swoimi skłonnościami. A jeśli gru­pa tego się domaga, należy samemu się „wyspowiadać", wyjawiając sprawy najbardziej intymne i osobiste.

Reguła trzecia: nie bronić się!

Po samooskarżeniu zwykle następują krytyczne oceny ze strony innych uczestników grupy. Ten, kto się „wyspo­wiadał", nie powinien się usprawiedliwiać, ani bronić.

Zen i Joga

Są to techniki prezentowane jako metody medytacji. Przewodnik New Age tak je opisuje:

-Zen:

Zenu się nie tłumaczy, lecz się go doświadcza. Do osiągnięcia „satori", szczególnego stanu świadomości, potrzeba wielkiej praktyki i poglądu na świat, który nie jest ani intelektualny ani naukowy.

-Joga

Jest to bez wątpienia system wschodni, najbardziej u nas upo­wszechniony, zwłaszcza hathajoga. Polega on głównie na sztu­ce oddychania w szczególnej pozycji ciała (asana), ułat­wiającej krążenie energii w ciele i medytację, gdyż wtedy dusza łatwiej się uwalnia od tego, co zbędne. Ten system jest przede wszystkim filozofią, sztuką życia w dążeniu do osiągnięcia wewnętrznego pokoju. Zapewnia on temu, kto go praktykuje, doskonałą znajomość swego ciała, a więc prawdziwe panowanie nad sobą. Niczego się wtedy nie robi w rozdrażnieniu, wręcz przeciwnie. Joga jest uspoko­jeniem, wewnętrznym nasłuchiwaniem, poszanowaniem pier­wotnych rytmów.15

Naturalizm

Wyraz „naturalizm" przyjmujemy tu w znaczeniu:

- kult Natury;

- doktryna głosząca powrót do Natury sposobem życia (przebywanie pod gołym niebem, „naturalna" żywność, nudyzm...).

Geobiologia

New Age jest wibracją, harmonią, wizją planetarną. Wraz z nowymi architektami poddaje sposoby życia według własnych zapatrywań.

- Poszanowanie dla Ziemi i środowiska.

- Świadome otwarcie się na wibracje kosmiczne i ziemskie.

- Harmonia między życiem ludzkim i jego środowiskiem.16

Nowe odżywianie:

Dlaczego to właśnie New Age zajmuje się sprawą odżywiania?

Oto ponie­waż jesteśmy tym, co jemy (...). Ponieważ wypada czuć się odpowiedzialnym za swoje ciało (...). Ponieważ odżywianie warunkuje stany naszej świadomości (...) Wartość naszych me­dytacji i relaksacji zależy od tego, co trawimy. Wszystkie szkoły życia duchowego na świecie zaczynają od uświadomie­nia sobie problemów odżywiania.17

Podwójne przenikanie się: okultyzm - psychotechniki i okultyzm - naturalizm

W New Age w sposób naturalny i jakby sam przez się zrozumiały przechodzi się od psychotechnik i naturalizmu do okultyzmu. Nic w tym dziwnego, gdyż wiele psychotechnik i praktyk naturalistycznych naszpikowanych jest okultyzmem.



Zobacz także