Śledź nas na:



Adaptacja wnętrza kościoła do odnowionej liturgii posoborowej na podstawie kościoła parafialnego w Gruszowie Wielkim

Liturgia uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym p.w. Maksymiliana w Gruszowie Wielkim

 

Obrzędy wstępne

Celebrację Mszy Świętej rozpoczyna się śpiewem, który wykonuje schola wraz z organistą. Śpiew jest związany z treścią uroczystości lub okresem liturgicznym15. Celebrans wraz z całą asystą udaje się do ołtarza i przez głęboki skłon oddają cześć ołtarzowi. Następnie kapłan wraz z diakonem na znak uwielbienia całują i okadzają ołtarz. Po śpiewie na wejście kapłan udaje się na miejsce przewodniczenia, gdzie z całym zgromadzeniem wykonuje znak krzyża i pozdrawia wiernych16. Po pozdrowieniu diakon lub osoba świecka w kilku słowach wprowadza wiernych w treść Mszy Świętej danego dnia, do czego zachęca wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Czyni to z pulpitu17. Następnie kapłan z miejsca przewodniczenia wzywa do pokuty, po którym intonuje Chwała na wysokości. Orzemy wstępne kapłan kończy oracją, którą zwykło się nazywać kolektą.

Liturgia słowa

W liturgię słowa przy uroczystej Mszy świętej czynnie włączają się wszystkie stany w parafii. Pierwsze czytanie wykonuje lektor natomiast drugie przedstawiciel danej grupy modlitewnej czy stowarzyszenia. Psalm responsoryjny jak i aklamację wykonuje schola. Wszystkie czytania wykonywane są z ambony natomiast psalm i aklamacja z wcześniej przygotowanego miejsca.

Ewangelia ma szczególną oprawę. Czytającym jest diakon, który otrzymuje specjalne błogosławieństwo od celebransa. Przechodzi on następnie do ołtarza, z którego zabiera ewangeliarz i procesyjnie wraz z zapalonymi świecami i kadzidłem udaje się do ambony. Tutaj przed rozpoczęciem czytania okadza księgę ewangeliarza. Po ewangelii główny celebrans lub inny kapłan wygłasza homilię18.

Liturgia słowa kończy się modlitwą powszechną, którą kieruje kapłan celebrujący, stojąc w miejscu przewodniczenia. Rozpoczyna ją krótką zachętą, w której wzywa wiernych do modlitwy oraz wypowiada modlitwę na zakończenie19. Wezwania wygłasza diakon lub kantor w przypadku śpiewania, a w niektórych okolicznościach wierni świeccy, stojący w specjalnie wcześniej przygotowanym miejscu20.

 

Liturgia eucharystyczna

Liturgia eucharystyczna rozpoczyna się liturgią przygotowania darów. Kapłan wraz z diakonem udaje się przed ołtarz by odebrać chleb i wino, które procesyjnie przynoszą wierni świeccy. Następnie udaje się do ołtarza, gdzie następuje modlitwa eucharystyczna. Po niej następują obrzędy komunijne. Komunia jest rozdawana w pozycji stojącej w trzech nawach, co umożliwia wiernym szybkie i łatwe przyjęcie Najświętszego Sakramentu. Liturgia eucharystyczna zakończona jest modlitwą po komunii, którą poprzedza krótkie milczenie21.

Obrzędy końcowe

Główny celebrans z miejsca przewodniczenia wygłasza kapłańskie pozdrowienie i błogosławieństwo, które przeważnie jest ujęte w postaci modlitwy nad ludem. Następnie diakon słowami: Idźcie ofiara spełniona rozsyła wiernych. Po rozesłaniu cała asysta wraz z celebransem udaje się procesyjnie do zakrystii22.

Zakończenie

Przypatrując się przepisom i norom posoborowej liturgii możemy zauważyć, że dąży ona do jasności i przejrzystości zarówno w architekturze jak i w obrzędach i czynnościach liturgicznych. Zmierza ona by wnętrze kościoła współgrało z sprawowanym kultem, a tym samym sprzyjało modlitwie i czynnemu udziałowi wiernych w liturgii. Odnowiona liturgia zachęca wręcz wiernych świeckich do czynnego udziału w sprawowanych obrzędach. Otwiera ona drogę wiernym do współtworzenia liturgii, przez aktywny udział w czynnościach liturgicznych czy też poprzez pełnienie przeróżnych funkcji w społeczności parafialnej.

 

 

 

1

 Por. M. Warias, Rys historyczny parafii p.w. św. Maksymiliana w Gruszowie Wielkim, Żyjmy Ewangelią, 6/2004, s 11 - 14.

2 Por. M. Warias, Rys historyczny parafii p.w. św. Maksymiliana w Gruszowie Wielkim, Żyjmy Ewangelią, 6/2004, s 16 - 20.

3 Por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Pallottinum, Poznań 2004, s 83 -85.

4 Por. tamże, s 86.

5 Por. tamże, s 86.

6 Por. tamże, s 88.

7 Por. B. Nadolski, Liturgika i Liturgika fundamentalna, Pallottinum, Poznań 1989, t I, s 151.

8 Por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Pallottinum, Poznań 2004, s 85 - 86.

9 Por. tamże, s 81.

10 Por. B. Nadolski, Liturgika i Liturgika fundamentalna, Pallottinum, Poznań 1989, t I, s 153 - 154.

11 Por. tamże, s 152 - 153.

12 Por. tamże, s 154.

13 Por. M. Warias, Rys historyczny parafii p.w. św. Maksymiliana w Gruszowie Wielkim, Żyjmy Ewangelią, 6/2004, s 16 - 20.

14 Por. B. Nadolski, Liturgika i Liturgika fundamentalna, Pallottinum, Poznań 1989, t I, s 156 - 157.

15 Por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Pallottinum, Poznań 2004, s 26.

16 Por. T. Sinka, Zarys liturgiki, Paradyż 1985, s 149 -150.

17 Por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Pallottinum, Poznań 2004, s 26 - 27.

18 Por. T. Sinka, Zarys liturgiki, Paradyż 1985, s 154 155.

19 Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Pallottinum, Poznań 2004, s 33 -34.

20 Por. T. Sinka, Zarys liturgiki, Paradyż 1985, s 157.

21 Por. tamże, s 160 - 169.

22 Por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Pallottinum, Poznań 2004, s 40.

 



Zobacz także